Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözümler

 

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözümler

Tıkanıklığa yol açabilecek burun kemiği eğriliği benzeri yapısal bozukluklara karşı evde uygulayabilecek bir çözüm olmayabilir. Öte yandan alerji ya da özellikle kış aylarında ortay çıkan enfeksiyonlardan kaynaklı burun tıkanmalarına, doktorunuzun da onayını alarak bitkisel çözümler uygulayabilirsiniz.

• Demlenmiş papatya suyu da burnunuzun açılmasını sağlayacak bir diğer bitkisel çözümdür.

• Kaynar suya birkaç damla okaliptüs yağı damlatın. Kafanıza bir havlu örterek (buharın dışa kaçmasını önlemek için) buharı soluyun.

• Nane çayı içmek, içerdiği mentol sayesinde mukusun incelmesine ve tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olabilir.

• Burun tıkanıklığını açmak için en çok kullanılan şey burun spreyleridir. Bunların doğal ve zarasız olanı deniz suyu şeklinde satılanlarıdır. Bu karşımı evde kendiniz de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. 1 litre kaynamış suyun içine 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 yemek kaşığı karbonat ilave ederek karıştırırsanız dışarıdan almaya gerek kalmadan evde şırınga ya da boş sprey yardımıyla kullanabilirsiniz.

• Suda bir süre bekletilmiş çörek otlarını güzelce kuruttuktan sonra toz haline getirin. Bu tozu burnunuza çekerseniz burnunuz rahatlayacaktır.

• 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı balı 1 bardak ılık suya karıştırıp için. Burun tıkanıklığına karşı etkili bir karışımdır.

ÖNEMLİ: Bitkisel uygulamalar her tıkanıklığı giderebilecek tedavi yöntemleri değildir. İlk olarak burun tıkanıklığını nedenini öğrenmek için doktora başvurmak ve doğal çözümlerle ilgili olarak da yine doktorunuza danışmak en doğrusudur.