Hazımsızlık İçin Bitkisel Çözümler

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi pulvinar sapien lorem. Donec ante magna, volutpat quis lobortis et, iaculis in neque.

Hazımsızlık İçin Bitkisel Çözümler

• Zeytin yağında bekletilmiş sarı kantaron çiçekleriyle hazırlanan ‘kantaron yağı‘ 2-3 gün boyunca günde bir tatlı kaşığı kadar içilirse, sindirimi düzenler, hazım problemlerini dindirir. Pek çok evde sıkça hazırlanan, özellikle anneanne ve babaannelerin iyi bildiği, geleneksel bir tariftir. Ancak gün içerisinde önerilenden daha fazlası içilmemeli ya da birkaç günden fazla içmeye devam edilmemelidir.

• Artık hepimizin aşina olduğu ve çoğu evde bulunan yeşil çay hazımsızlık için önerilen bitkisel çaylardan biridir. Özellikle şişkinliğe iyi gelir. Ancak içerisinde kafein bulunduğundan çarpıntı yapabileceği unutulmamalıdır. Kafein konusunda hassas olanlar gün içerisinde dikkatli olmalıdır.

• Sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını teşvik etmek, sindirimi olumsuz etkileyen bakterilere karşı önlem almak ve gaz problemini önlemek için faydalanabileceğiniz bitkilerden biri de zerdeçaldır.

• Hazımsızlık, gaz, mide bozukluğu ve ishal problemleri için önerilen geleneksel çaylardan biri de ada çayıdır.

• Her zaman tükettiğimiz siyah çay, anason çayı, sarı kantaron çayı, kakule çayı gibi diğer bitkisel çaylar da hazımsızlık nedeniyle rahatsız olan mideyi rahatlatmak için içilebilir.

Önlemler ve Uyarılar

Burada önerilen bitkisel çözümler olağan hazımsızlık şikayetleri için önerilmiştir. Mide rahatsızlığı olanlar, kronik rahatsızlıkları bulunanlar, hamileler ve bebek emzirenler bitkisel çözümlere başvurmadan önce mutlaka doktora başvurmalıdır. Bitkilerden faydalanacaksanız önerilen miktarlara ve kullanım sürelerine uymanız önemlidir. Bitkilerin yan etkileri olabilir ve bitkiler ilaçlarla etkileşime geçebilir. Emin olmadığınız durumlarda lütfen bitkisel çözümlere başvurmadan önce bir uzmana danışınız.