Hakkında

FAYDALI BİTKİLER

Alıç Alıç ağacının olgun meyveleri, bir sonbahar yemişi olduğu gibi halk hekimliğinde de kullanılır.

Bilimsel adı Crataegus monogyna Jacq. olan türe Zara’da keçi alıcı, Divriği’de sürsülük, Gemerek’te yemşen adı verilmektedir.

Küçük kırmızı meyveli bu alıç türünün çiçekleri kalp çarpıntısında suda kaynatılarak içilir. Alıç ağacının yaprak ve ince dalları da suda kaynatılarak şeker hastalığında aç karna içilir.

5 Suda kaynatılmış alıç yaprağından yapılan çay ses tellerini açmak için de içilir.

Çakşur

Sivas-İmranlı yöresinde yetişen, Apiaceae türü, çakşur adıyla bilinen bitkinin bilimsel adı Prangos platychlaena Boiss. ex Tchihat.8 ’dır. Taze sürgünleri yörede sebze olarak yenen çakşurun kökünde meydana gelen gummi-resina dahilen vermifüj olarak kullanılır. Ayrıca gummi-resina, hayvanların yaralarında oluşan parazitleri öldürmek için toz halinde yaralara serpilerek de kullanılır.9 Gummi-resinanın muhtevasında Oxypeucedanin, Heraklin, n-Butylbergaptol, İmperatorin, İsoimperatorin, Prangenin, Bergaptol, 8-Acetyloxypeucedanin olup, antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri üzerinde yapılmış araştırmada etkileri gösterilmiştir.10 Uyuz hastalığında çakşur kökleri yakılır, bitkinin külleri bütün vücuda sürülür.

Çörek Otu Yağı

Ülkemizde pek çok bölgede yetişen çörek otunun sağlığa yararlarını saymaya kalktığımızda bunun oldukça uzun bir liste olacağını söyleyebiliriz. Mucizevi bitkiler arasında sayılan çörek otu Beta karoten, A, B1, B2, B6, E, C vitaminleri gibi saç için oldukça önemli bileşikleri içerir.

İşte bu nedenle çörek otu yağının saç köklerini canlandırması, güçlendirmesi ve saçı beslemesi yalnızca bir söylentiden ibaret değildir. Çörek otu yağı ile saç diplerine masaj yapabilir ya da çörek otunu yemeklere katarak beslenme yoluyla faydalarından yararlanabilirsiniz.

Isırgan Otu

Isırgan otunun saç dökülmesini önlediğine ve saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğuna dair pek çok kaynak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar klinik deneylerin sonucunda ısırgan otunun saç dökülmesine çare olduğunu ispatlamak mümkün olmamışsa da, zengin içeriğiyle ısırgan otunun saç ve saç köklerine iyi geldiği düşünülmektedir. A vitamini, C vitamini, demir ve kalsiyum gibi içerdiği besleyici vitamin ve mineraller sayesinde ısırgan otu, vücudun pek çok derdine çare olduğu gibi, saç sağlığında da işe yarayabilir. Isırgan otu saç köklerini canlandırarak saça parlaklık verir, saçı güçlendirir. Bir başka faydası da kepek sorununu ortadan kaldırmasıdır.

Nane Yağı

Nane yapraklarından elde edilen nane yağının pek çok faydası vardır. Saç köklerini güçlendirmek de bu faydalardan biridir. Nane, daha çok nefesimizde hissettiğimiz ferahlatıcı etkisiyle, saç derisini ve saç köklerini rahatlatarak saçın gürleşmesine yardımcı olur. Nane yağı saça uygulanırken tek başına kullanılmamalı badem yağı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlardan biriyle veya şampuanla inceltilerek saç derisine uygulanmalıdır. Hoş kokusu, saça verdiği parlaklık ve kepek önleyici özelliği, nanenin saçlarımıza diğer katkılarıdır.

Melisotu

Botanikteki ismi ‘Melissa officinalis‘ olan melisotu, Güney Avrupa’dan çıkmış ama bugün tüm dünyada rastlanabilen bir bitkidir. Çok çeşitli kullanım alanları vardır. Bazen bir bardak içeceğin yanında garnitürdür bazen de güzel kokusundan yararlanmak üzere yağa katılır. Mutfakta salatalara ekleyebileceğiniz melisotunun beyin fonksiyonlarına iyi geldiği ise herkes tarafından bilinmez. Unutkanlığa iyi gelen bazı bitkisel gıdalar da artık mutfaklarımızda yer etmiş ve sık kullandığımız besinlerdir. Örneğin kırmızı acı biber, soğan, sarımsak, ceviz, karanfil bu besinler arasında sayılabilir. Her biri ayrı ayrı beyni güçlendirdiği ve unutkanlığa karşı iyi geldiği bilinen gıdalardır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme zihin açıklığı adına çok önemlidir.

ZENCEFİL

:Migren doğal olarak şiddetli ağrılarla özdeşleşmiştir fakat migren atakları sırasında yaşanan mide bulantıları ve kusmalar da, ağrının kendisi kadar rahatsız edici olabilir. Yemeklere lezzet katan ve bununla birlikte bitkisel reçetelerden de eksik olmayan zencefil, ağrının yanı sıra bulantı ve kusma belirtilerini iyileştirmek için de faydalı olabilir. Doğal bir ağrı kesici olarak farz edilen zencefil, sadece migren hastaları için değil, sindirimle ilgili şikayeti olan pek çok kişiye önerilen, faydası bol bitkilerden biridir. Piyasada tablet, hap gibi farklı biçimlerde pek çok zencefil ürünü bulunabilir ancak evde hazırlayacağınız zencefil çayı ile de, zencefilin özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Zencefilin üzerinde duracağımız yan etkisi ise kan inceltici bir bitki olmasıdır. Bu nedenle özellikle kan inceltici ilaç kullananlar aynı sırada zencefil desteği almamalıdır.

Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı)

Ginko Biloba kan dolaşımını iyileştiren ve düzenleyen bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde migren ağrılarına yol açan kan dolaşımı problemlerini hafifleterek, ağrılara iyi gelebileceği belirtilir. Bitkinin aynı zamanda iltihap önleyici özelliği de vardır ve bütün bu iyileştirici etkiler bitkinin migren tedavisi için önerilmesini sağlar. Ancak bu noktada ginkgo bilobanın yan etkiler arasında baş ağrısı ya da beyindeki kan dolaşımının etkilenmesi sonucu, nöbet geçirme gibi ciddi yan etkilerinin bulunuyor olması, bitki ile ilgili olarak migren hastalarının tedbirli olmasını ve doktora danışmadan kesinlikle ginkgo biloba desteği kullanmamasını gerektirir.Ginkgo biloba, en başta migren ilaçları olmak üzere, diğer ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ginkgo biloba takviyesi almamanız önerilir. Bitkinin migreni tetikleyebileceğini göz önünde bulundurarak, kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.